Program miesięczny

Czwartek, 1 grudnia, godz. 18.00
Wieczór poświęcony pamięci Natana GROSSA
z udziałem Jerzego RIDANA, Prof. Aleksandra SKOTNICKIEGO i Romana WŁODKA oraz projekcja filmu J. Ridana Natan Gross - Tango.
Natan Gross - pisarz, poeta, dziennikarz i filmowiec - urodził się w 1920 roku w Krakowie, od 1950 roku mieszkał w Izraelu. Jeszcze w Polsce współpracował przy realizacji wielu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz realizował swoje własne filmy. Jego jedyny pełnometrażowy film fabularny pt. "Piwnica" otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1964 roku. Był stałym felietonistą polskojęzycznej gazety ukazującej się w Izraelu - "Nowiny Kurier". Polskim czytelnikom znany jest z książki "Kim pan jest, panie Grymek" oraz z monografii poświęconej Mordechajowi Gebirtigowi. W 1990 roku w Jerozolimie ukazała się chyba najważniejsza jego książka - "Film żydowski w Polsce", przetłumaczona również na język polski. Natan Gross zmarł 5 października 2005 roku w Tel-Avivie.

Środa 7 grudnia, godz. 18.00
Chopin's Afterlife - projekcja filmu dokumentalnego o Fryderyku Chopinie w reżyserii Ophry YERUSHALMI (USA, 52 min., film w języku angielskim). Film "Chopin's Afterlife" jest tak naprawdę poszukiwaniem Chopina. Dla reżyserki filmu, amerykańskiej pianistki Ophry. Yerushalmi, F. Chopin jest nieustannym źródłem inspiracji. W jej poszukiwaniach biorą udział zarówno muzycy, jak i nie-muzycy, tancerze, poeci, malarze. Zarówno starzy, jak też młodzi, profesorowie i studenci - ale wszyscy mający do Chopina swój osobisty, szczególny stosunek. Wspólnie odkrywają to, co w muzyce Chopina jest ukryte pod pozorną prostotą i docierają do jej esencji piękna.

Czwartek, 8 grudnia, godz. 18.00
Kantor - projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja SAPIJI z okazji 15 rocznicy śmierci Tadeusza Kantora (1985, 75 min., napisy angielskie).

 



--Cele i założenia
--Siedziba
--Działalność
--Program miesięczny
--Programy letnie
--Publikacje
--Rada Fundacji
--Antykwariat i galeria
--Centrum konferencyjne
--Kawiarnia
--Galeria zdjęć
--Kontakt
-
-----

 

Poniedziałek, 12 grudnia, godz. 18.00
WOKÓŁ DEMOKRACJI I TOLERANCJI
Wiele twarzy Ukrainy - promocja książki Izabeli CHRUŚLIŃSKIEJ i Piotra TYMY. Książka jest zbiorem rozmów o Ukrainie, jakie autorzy przeprowadzili m.in. z Leonidem Finbergiem, Jerzym Giedroyciem, Jackiem Kuroniem, Mykołą Riabczukiem i Timothy Snyderem.

Wtorek, 13 grudnia, godz. 18.00
Szymon Wiesenthal in Memoriam - projekcja filmów dokumentalnych: Cena życia Jadwigi Wolskiej i Szymon Wiesenthal w Krakowie (1994, materiały TV Kraków).
Szymon Wiesenthal w 1994 roku otrzymał doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wygłosil wykład w Centrum Kultury Żydowskiej.

Czwartek, 15 grudnia, godz. 18.00
Żydzi - studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego - wykład Prof. Mariusza KULCZYKOWSKIEGO z Instytutu Historii UJ, autora książki pod tym samym tytułem.

Poniedziałek, 19 grudnia, godz. 18.00
Spotkanie autorskie z Barbarą KOBOS-KAMIŃSKĄ, polską poetką mieszkającą w Szwecji oraz prezentacja jej tomików wierszy: Oddech ziemi oraz Czas idzie, czas biegnie.

Sobota, 31 grudnia, godz. 19.30 *
Koncert Sylwestrowy
- Jak od kilku już lat, również i w tym roku zapraszamy Państwa do spędzenia ostatniego wieczoru starego roku ze swoimi przyjaciółmi w naszym Centrum. Tym razem proponujemy Państwu Koncert kameralny w wykonaniu Adama MUSIALSKIEGO(skrzypce) i Beaty MUSIALSKIEJ (fortepian), po którym zapraszamy na lampkę szampana.
Wieczór zakończymy około godziny 23.00. Szczegółowe informacje można uzyskać i bilety zarezerwować pod numerem telefonu 430 64 49 lub pisząc na adres info1@judaica.pl.


* obowiązują zaproszenia lub bilety

::. archiwum/roczne sprawozdania

do góry

Copyright © Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone