Działalność
Centrum Kultury Żydowskiej rozpoczęło swoją działalność na krakowskim Kazimierzu 24 listopada 1993 roku, w miejscu szczególnym - przy Placu Nowym (Placu Żydowskim), tuż obok skrzyżowania ulicy Rabina Meiselsa i Bożego Ciała. Centrum jest miejscem otwartym dla wszystkich. Nasz program adresujemy do publiczności żydowskiej i nieżydowskiej, zarówno polskiej, jak również zagranicznej. Kilkuletnie doświadczenie pozwala nam stwierdzić, że program nasz zyskał uznanie wśród publiczności.

Na nasz program składają się: wykłady, spotkania autorskie, promocje książek, konferencje i seminaria, programy letnie, pokazy filmowe (zarówno dokumentalne, jak i fabularne), koncerty oraz wystawy.

Miesiąc Spotkań z Kulturą Żydowską BAJIT CHADASZ (NOWY DOM) organizowany jest od 1996 roku. Odbywa się w pierwszym miesiącu roku żydowskiego – Tishri, w czasie Wysokich Świąt – i dedykowany jest zazwyczaj jednej postaci (np. Franz Kafka, Mordechaj Gebirtig) lub zagadnieniu (żydowska Galicja).

Aleksander and Alicja Hertz Annual Memorial Lecture - doroczny wykład poświęcony pamięci Aleksandra i Alicji Hertzów – zawsze tematycznie związany z problematyką polsko – żydowską.

Serię tę zainaugurował w 1999 roku Czesław Miłosz wykładem o swojej przyjaźni z A. Hertzem. Kolejne wygłosili: Prof. Israel Gutman i Ryszard Kapuściński. Wykłady te są następnie publikowane w dwujęzycznej wersji: polskiej i angielskiej.

Settimana della Cultura Ebraica – tygodniowy program poświęcony tematyce włosko – żydowskiej, przygotowywany wspólnie z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie od 1996 roku.

Dodatkowe szczegóły o naszym programie znajdziesz w rocznych sprawozdaniach.

Dla wielu osób – Żydów i nie-Żydów z Polski i z zagranicy, nasz dom przy ulicy Meiselsa stał się ważnym adresem i miejscem odwiedzin. Gościmy osoby w różnym wieku, o różnych zawodach, wykształceniu i zainteresowaniach, których łączy chęć poznania historii i kultury Żydów, dziejów naszego wspólnego sąsiedztwa i całej prawdy o nim, a także wola budowania harmonijnych relacji pomiędzy Polakami i Żydami.

Centrum Kultury Żydowskiej wpisało się również jako stały punkt na mapie zwiedzania Kazimierza – zarówno przez grupy polskie, jak i grupy zagraniczne, a także turystów indywidualnych i odwiedzające Kraków osobistości świata polityki, kultury i nauki – z Polski i zagranicy.


do góry
Copyright © Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej 2002-2007
Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: firlet.com
Aktualizacja: Multimedia Partner Sp. z o.o.